Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

BU KADARI DA OLMAZ... – Gündüz AKGÜL

YazarMesaj
Kemalist_Devrimci

Kemalist_Devrimci

BU KADARI DA OLMAZ... – Gündüz AKGÜL Empty
MesajKonu: BU KADARI DA OLMAZ... – Gündüz AKGÜL   BU KADARI DA OLMAZ... – Gündüz AKGÜL EmptyÇarş. Ağus. 12, 2009 5:19 pm

BU KADARI DA OLMAZ...

AKP’nin iktidarda geldiği 3 Kasım 2002 tarihinde beri, sürekli kadrolaştığı haberleri medyada yazılıp çizilmektedir. Ancak son iki yıl içinde ki kadrolaşmalar iki yönden çok göze batmakta ve haklı olarak eleştirilmektedir.
BU KADARI DA OLMAZ... – Gündüz AKGÜL Kadrolama810762503
Birincisi, kadrolaşmada bilgi, beceri, uzmanlık ve liyakatin nazara alınmayarak, milli görüşe sahip olanlarla, imam okulları ve sıkmabaşı savunanlara öncelik verildiğidir. Bu eleştiriye aynen katılıyorum, çünkü doğrudur. İkincisi, devlet memurlarının, özellikle erk (iş yapabilme gücüne) sahibi olanların siyasallaştığıdır. Bu eleştiriye de katılıyorum, çünkü buda doğrudur. Bu yazıda ikinci şıkkı ele alarak, İktidar yanlısı tavırlarıyla dikkatleri çeken ve devletin memuru olma niteliğini yitirerek iktidar memuru olduklarını her davranışı ile belli eden ve kamuoyunda rahatsızlık yaratan il yöneticisi Valilerin birkaç uygulamasıyla eleştirilerin haklılığını gözler önüne sermeye çalışacağım. Yazdıklarım, medyada yurttaşların bilgisine ayrı ayrı olaylar olarak değişik zamanlarda sunulmuş ise de, olayları toparlayarak işin hangi aşamaya geldiğini birlikte sunmakta yarar görüyorum. Valilerin uygulamalarını, basına geçtiği şekliyle fazla yorum yapmadan aktarmaya çalışarak yorumunu, hala bu gidişin yarattığı tehlikeyi görmeyen yurttaşlara bırakıyorum.

1- BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın, valiler ve kaymakamların kamyonlara binip dar gelirlilere kömür dağıtması talimatına ilk uyan Elazığ Valisi Muammer Muşmal oldu. Kentte ihtiyaç sahibi olarak belirledikleri hane başına 625 kilo kömür dağıtılacağını söyleyen Vali Muşmal, kömür torbalarını kucaklayıp kamyondan indirdi.

2-Isparta valiliğinin Cumhuriyet’in 85. yıl kutlamaları programında “kamu kuruluşlarının ve kamu yararına çalışan derneklerin geçiş törenine katılabilecekleri” yazılı olmasına karşı Isparta Valisi Şemşettin Uzun Isparta ADD’nin törenlere katılmasına izin vermedi.

3-Ordu’da düzenlenen kabul töreninde (resepsiyonda), eşi sıkmabaşlı Vali Ali Kaban’ın talimatıyla içki servisi yapılmadığı gibi, yaklaşık 10 sıkmabaşlı da kabul törenine katılarak yasaları ihlal etmiştir. Görevi yasaları uygulamak olan Sayın Vali’nin himayelerinde yasalar çiğnenmiş ve sıkmabaş şovu yapılmıştır.

4-CHP Genel Başkanı Deniz ******’ın AKP’ye yandaş davranan Valiler için “APS ile gidecekler” demesi üzerine Aydın Valisi Mustafa Malay, Sayın ****** “Ben o Valileri APS ile göndereceğim” diyor. “Çok komik. Valilerin nasıl gelip gideceği bellidir. Ben de cevap vermek istiyorum. Öyle zannediyorum ki kendi partisi ve halk Sayın ******’ı APS ile gönderecektir” dedi.

5-Hatay Valiliği'ne atanan Amasya Valisi Celalettin Lekesiz "şahsından herhangi bir şekilde alacağı olduğunu iddia eden vatandaşları 30 Haziran akşamına kadar kendisine bizzat müracaat etmeye" çağırırken, CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Unsal "Şeri hukukta geçerli anlayışın ortaya konması ve mesajının camilerde okunması, AKP kadrolaşmasının çok somut örneğidir" dedi.

6-Abant toplantılarındaki açıklamalarıyla dikkat çeken Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, demokratikleşme konusundaki görüşlerini kişisel web sitesinde açıkladı.

— Çoğu hukukçuya göre Başlangıç maddesi metinden tamamen çıkarılmalıdır. Çünkü yuvarlak ve muğlâk ifadelerle nereye çekilirse oraya gidecek hükümler içermektedir. Genelkurmay Başkanlığı 1960 öncesinde ve gerçek demokrasilerde olduğu gibi Savunma Bakanlığı’na bağlanmalıdır.

— Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu Kararıyla, Kuvvet Komutanları ise Müşterek Kararname ile atanmalı, diğer generallerin atanmasında Savunma Bakanı oluru yeterli olmalıdır.

— Başlı başına bir yazının konusudur, ama Jandarma teşkilatının varlığı gözden geçirilmelidir.

— Milli Güvenlik Kurulu kaldırılmalıdır. Eğer Başbakan veya hükümet, memurlarının görüşüne ihtiyaç duyuyorsa, istediği zaman bu emri yerine getirilir.

— Yargıdaki çift başlılık giderilmeli, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kaldırılmalıdır. Sadece asker kişilerin askeri disiplin suçlarına bakan birinci derece Disiplin Mahkemeleri tesis edilmelidir.

— Anayasa Mahkemesi üyelerinin en az yarısı TBMM tarafından seçilmelidir. Siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin düzenleme tamamen kaldırılmalıdır. Partileri ancak halk kurar ve halk kapatır.

— Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan görevi Yargıtay’a devredilmelidir.

— TSK İç Hizmet Kanununun 35. maddesi (Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır.) ya tamamen kaldırılmalı ya da bu maddenin halkın oyu ile iktidara gelmiş olan hükümeti devirmek veya tehdit etmek anlamına gelmeyeceği belirtilmelidir.

7-Son kararname ile Giresun Valiliğine atanan eski Tunceli Valisi Mustafa Yaman hakkında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 29 Mart 2009 tarihideki yerel seçimler öncesinde başlattığı "beyaz eşya dağıtımı" sebebi ile "seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin YSK kararlarını uygulamakta duyarsızlık gösterdiğine" hükmetmesi üzerine, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da Vali Yaman hakkında soruşturma başlattı ve soruşturma sonucunda iddianame ile kamu davası açtı.

8-ORDU Valisi Ali Kaban’ın isteği üzerine, müftülük emriyle camilerin tuvaletlerindeki pisuvarlar, ‘hijyen ve dinen’ uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. Ordu İl Müftü Vekili Veysel Çakı "Ayakta bevletmek prostat kanseri gibi hastalıklara yol açıyor" derken, Ordu Valisi Kaban da "Bu bizim itikadımıza ters" dedi.

18 ilçe müftülüğüne gönderilen, Ordu Müftü Vekili Veysel Çakı imzalı yazıda, “Bazı camilerimizin tuvaletlerinde bulunan ve temizliğe, sağlığa elverişli olmayan, dinen de uygun görülmeyen pisuvarların kaldırılması sağlanacak...” denildi. Veysel Çakı yaptığı açıklamada, “Sayın Valimizin talebi oldu, uygun bulduk. Zaten dinen de mekruh sayılıyor” dedi. Vali Ali Kaban da bilgisi olmadan bir şey yapılamayacağını, pisuvarların ‘itikadımıza ters’ olduğunu söyledi.

Sevgili okurlar Devlet valilerinin bir bölümünün nasıl siyasallaşarak iktidar valisi olduklarını, bir yorum eklemeden hakkında çıkan medya haberleri ile bilginize sundum. Ben kendi adıma, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinde Sayın Valilerimizin bu uygulamalarına, bu kadarı da olmaz diyorum.

10.8.2009 Gündüz AKGÜL Emekli Cumhuriyet Savcısı

www.hakimiyetimilliye.org

BU KADARI DA OLMAZ... – Gündüz AKGÜL
1 sayfadaki 1 sayfası